Vyhledat
  • FIHA

Chceme Blog? Chceme FIHA Blog!!!

Občas se nám stanou zajímavé věci, potkáme se zajímavými lidmi a někdy se na nás zase nalepí pořádní magoři. A protože to většinou stojí za to, řekli jsme si, že o tom, co se kolem nás děje,vám budeme dávat vědět v krátkém blogu.
Dávno, dávno již tomu…

Ale abychom se dostali na “zero point” neboli startovací čáru, projdeme aspoň letem světem trochu kapelní historie.

Před mnoha lety, kdy MP3 formát byl ještě dítě a všichni zběsile kupovali nové CD Green Day, American Idiot, potkaly se dva základní články - Honzík a Filda.

Říkejme tomu, jak kdo chce – boží prozřetelnost či osudové setkání. Ale místo je zřejmé – Pěvecký sbor Tensing. Tento sbor, jako jedna z aktivit křesťanského sdružení YMCA, dával teenagerům v jejich volném čase možnost hrát v kapele, zpívat, hrát drama apod. Jednou z těchto aktivit byl tzv. Film 44, jehož cílem bylo během 44 hodin natočit ”film”. Já netočil, ale přidal jsem se ke skupince, která dělala “soundtrack” (ty uvozovky jsou zde opravdu opodstatněné :-D).

Tady jsem poprvé pracoval s HanSem a Kamilem, kteří mi řekli, že bych měl zkusit psát písničky. Tak jsem to zkusil. A z našeho 44 hodinového sessionu vznikl materiál dětské fáze kapely FIHA (FIlip a HAns), který jsme pokřtili 22.12.2004 v klubu Chlív, historicky prvním koncertem kapely. A rázem se ze mě stala 14 letá rocková hvězda. Jak to u studentských kapel bývá, evergreenem se stala nestabilita sestavy. Není se čemu divit, mně bylo 15, ale klukům už 20 a mířili na výšku. Takže naše cesty se logicky v různých bodech rozcházely. A to nejednou. .


Jsme pěkně naštvaní…

minimálně já pokaždé, když někdo odchází v tu nejméně vhodnou dobu.

Milníkem v kariéře každé kapely je natočení první regulérní desky. Tu jsme se nakonec vydali točit v nečekaně menší sestavě - Filip, HanS, Qasňa a Dalík. Kamil nás opustil 2 hodiny před odjezdem do proslulého studia SONO.

Z HanSe (který byl původně basák, po následném odchodu a návratu do FIHA druhý kytarista) se tak stal z hodiny na hodinu klávesák. A svět spatřila deska “We Are Angry So What?!”, která nám přinesla první úspěchy a dala nám i potřebnou kuráž. Písničky jako Angry, Family, Music Should Be Loud nebo In The Short Time se, nejen díky skvělým klipům, staly stálicemi našich setlistů.


Škatule, škatule, hejbejte se!

V krátké době po natočení desky se ke kapele připojil na druhou kytaru Dominik a po Hansově posledním odchodu nastalo dlouhé hledání a střídání klávesáků. A že to nebylo jednoduché hledání, taková koncentrace exotů na post jednoho klávesáka se jen tak nevidí. Jeden vůbec nedorazil na první dva koncerty, kde měl hrát, druhý zase přišel s kravatou, na které byl sob. No co vám budu povídat, tohle by bylo na samostatný příspěvek.

Ona vysokoškolská zemětřesení nás zasáhla mnohem více podruhé, kdy nás krátce po sobě opustili Qasňa, pak Dalík, který odjel do Skotska a aby toho nebylo málo, Dominik si dal pauzu. Zůstali jsme ve třech, s nasmlouvanými koncerty a připravenou spoluprací s Vaškem Neckářem. Někdo by si řekl (a říkali jsme si to popravdě i my), že snad není lepší konstelace pro rozpad kapely.

Ale jak to tak bývá, vše se nějak učesalo samo. Natočili jsme druhou desku (ano, jen v tříčlenném seskupení) u Borise Carloffa a do spolupráce s Vaškem jsme se pustili i bez kapely.

Nebo lépe řečeno, kapelu jsme znova nahodili! Za bicí zasedl můj brácha Erik, Dominik se vrátil po pauze a s tehdejším basákem Ondrou nám to docela začalo hrát.


Metáme kotrmelce ze schodů hlavou napřed, ale nám to vaz nezlomí!

Každý miluje zvraty. Když už to vypadalo, že konečně svítá na dobré časy, přišel jeden pochmurný, prosincový den! Hostovali jsme na Vaškově dvojkoncertě ve vyprodaném divadle Hybernia. Když jsme chtěli odjet na zvukovku, zjistili jsme, že nám nějaká dobrá duše vykradla dodávku a odnesla si náš pracně po kusech nakoupený, léta shromažďovaný aparát, v hodnotě cca 300 000Kč. A tak nám nezbylo, než začít budovat vše zase od začátku.

Světe div se! i tohle jsme přežili. Stejně jako následný Ondrův hysterický odchod a Jardův poklidný příchod.


Co po jméně? Pořád jsme mladí a nadějní.

A tak na otázku, jak dlouho skupina existuje, vždycky říkám, že název už bude mít 15 let, ale jako opravdová kapela funguje teprve od vydání naší druhé desky Baby, baby. Oficiálně tedy, jednou pro vždy, ustanovuji narozeniny kapely FIHA na 27.10.(2016).

Takže jsme pořád ještě poměrně mladá partička, která má za sebou spoustu úspěchů a na další, ještě větší, se chystáme. O tom ale zase příště. Třeba jak a proč jsme natáčeli v Edinburku.

See you soon


Fill57 zobrazení

ZŮSTAŇME V KONTAKTU !!!

Nejsme jen hudba, jsme zážitek.

Budeš mezi prvními, kdo se dozví o dění v kapele? Koncerty, články, informace na tvůj

e-mail.

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
  • Spotify - Grey Circle

FIHA, TO JE SHOW, ENERGIE, SKVĚLÁ HUDBA. ZAŽIJ TO S NÁMI.